Archiwum kwiecień 2011


kwi 22 2011 sprężarki w klimatyzacji
Komentarze (0)

 Kompaktowa sprężarka śrubowa serii CSH 

   Wprowadzoną z sukcesem na rynek serią CSH85 (o mocy od 58,8 do 103 kW) firma Bitzer spełniła życzenia branży klimatyzacyjnej w zakresie dużych mocy chłodniczych. 
   Nowy typoszereg CSH65 (o mocy od 26,7 do 44 kW) uzupełnia zakres wydajności w dolnym obszarze i zastępuje dotychczasowe modele serii HSKC64. Dzięki temu w zastosowaniach w urządzeniach klimatyzacyjnych i w pompach ciepła do dyspozycji stoi jednorodna paleta wyrobów - najnowocześniejszych kompaktowych sprężarek śrubowych. 
Samo płukanie sprężarki bez płukania układu chyba mija się z celem i byłoby półśrodkiem.

Oczywiście zależy od tego co było powodem wymiany oleju,bo jeżeli zawilgocenie układu to oczywiście trzeba układ płukać. 
   Wszystkie sprężarki są wyposażone w "podwójną regulację mocy" i w tzw. "auto-ekonomizer" i mogą być stosowane dla czynników chłodniczych R 134a, R 407C i R 22 (w specjalnych zastosowaniach R 404A i R 507A). Możliwa jest przy tym praca obiegu chłodniczego z ekonomizerem lub bez niego.

Sprężarka 8-cylindrowa Octagon® 
   Zakres mocy tłokowych sprężarek półhermetycznych został rozszerzony o nowy typoszereg sprężarek 8-cylindrowych Octagon® (o mocy 44 i 51,5 kW). Dzięki wbudowanym tłumikom pulsacji i możliwości regulacji mocy (100 - 75 - 50%), również dla tej kategorii mocy są do dyspozycji cicho pracujące i wysokosprawne sprężarki tłokowe o zwartej budowie. Jako czynnik chłodniczy można stosować R 134a, R 407C, R 404A, R 507A i R 22.

Tandem Octagon® 
   Te podwójne sprężarki skonstruowane na bazie 2- i 4-cylindrowych sprężarek Octagon®, stanowią nowy wymiar w obszarze zwartych i prostych zespołów równoległych. Są one szczególnie przydatne w zastosowaniach przemysłowych przy dużych wahaniach obciążeń i pozwalają na efektywną pracę przy pełnym i częściowym obciążeniu (do czterech stopni mocy), a także mogą pracować ze wszystkimi powszechnie używanymi czynnikami chłodniczymi. Dochodzą tu uznane zalety sprężarek Octagon®, podwójnie opłacające się w tandemach.

Sprężarka pojazdowa (6-cylindrowa) 
   Nowa seria aluminiowych sprężarek 6-cylindrowych uzupełnia znany dotychczas typoszereg sprężarek 4-cylindrowych. Sprężarki te odpowiadają najsurowszym wymaganiom dotyczącym cichej pracy i zdolności regulacyjnych i są predestynowane do wysokich wydajności, jak np. w autobusach piętrowych lub przegubowych.  
Przechodząc z mineralnego na sztuczny należy usunąć mineralny z układu ponieważ zawartość oleju w układzie jest procentowa i zależna od temperatur parowania.Czym niższa temperatura parowania tym więcej oleju w obiegu.Przykro mi że nikt nie propaguje powiedzenia że chłodnictwo to nie żużel. A roboczo-godzina powinna powalać na nogi.Procentowy rozkład oleju w sprawnym układzie chłodniczym znajduje się w poniższym linku.Czasami bez ustawienia rotacji sprężarek jedna ma za mało a druga za dużo  Nadają się także do zastosowania w klimatyzacji komfortowej. 

   Chłodzone powietrzem zespoły skraplające ze sprężarkami Octagon( i EuroScroll(, zespoły skraplające chłodzone wodą, skraplacze z wiązek rur oraz zbiorniki cieczy wyposażone w sprawdzony osprzęt - to dalsze przykłady obszernego programu produkcji Bitzera.  Jednostka została wstępnie dostosowana do utrzymywania stałego ciśnienia ssania i może być wprowadzona do eksploatacji przy niewielkim nakładzie pracy.  Przechodząc z mineralnego na sztuczny należy usunąć mineralny z układu ponieważ zawartość oleju w układzie jest procentowa i zależna od temperatur parowania.Czym niższa temperatura parowania tym więcej oleju w obiegu.Przykro mi że nikt nie propaguje powiedzenia że chłodnictwo to nie żużel. A roboczo-godzina powinna powalać na nogi.Procentowy rozkład oleju w sprawnym układzie chłodniczym znajduje się w poniższym linku.Czasami bez ustawienia rotacji sprężarek jedna ma za mało a druga za dużo

Sprężarki mogą pracować w zakresie częstotliwości prądu zmiennego od 20 do 60 Hz. Jest to możliwe dzięki łożyskowaniu tocznemu i specyficznemu odśrodkowemu systemowi smarowania napędu korbowego. Korzyści dla użytkownika, to możliwość zastosowania filtra sieciowego klasy "B" na potrzeby klimatyzacji mieszkań, oszczędność czasu przy instalowaniu urządzeń, cichy start i zatrzymywanie sprężarki, a także płynna regulacja mocy. Nie potrzeba ekranowanych kabli zasilających, a przetwornik jest okablowany fabrycznie i podłączony do sprężarki. Parametry pracy silnika są zoptymalizowane. Użytkownik uzyskuje optymalne chłodzenie przy minimalnych kosztach w porównaniu z konwencjonalną skokową regulacją wydajności. 

   Wszędzie tam, gdzie obciążenia chłodnicze charakteryzują się dużymi wahaniami, zastosowano koncepcję "Goeldner-Motion". Sprężarki mogą pracować z R 134a, R 404A/507 lub R 407C. W niedalekiej przyszłości ta koncepcja będzie do dyspozycji potencjalnych użytkowników typoszeregu HS 22 1 do 22 3. 

kwi 03 2011 klimatyzacja roftoopy
Komentarze (0)

 Firma Lennox  proponuje pełną gamę monoblokowych klimatyzatorów dachowych (tzw. rooftop'ów) pod nazwami handlowymi: SMARTTM, LINEATM i FLEXYTM. W zależności od zamówionej konfiguracji, urządzenia te mogą nie tylko chłodzić ale także ogrzewać nawiewane powietrze. Wszystkie mogą być wykonane z układem pompy ciepła (powietrze-powietrze), a urządzenia klimatyzacyjne  o mocach cieplnych powyżej 20 kW mogą zawierać nagrzewnicę wodną, gazową lub elektryczną. Godne polecenia w Polskim klimacie są urządzenia nazywane Dual fuel (dwupaliwowe), będące hybrydą pompy ciepła i nagrzewnicy gazowej. Jest to praktycznie jedyna oferta takich urządzeń na rynku. Klimatyzatory Lennox serii FLEXYTM są opcjonalnie wyposażane w pompy ciepła woda-powietrze i mogą pracować w układzie tzw. pierścienia wodnego składającego się z instalacji hydraulicznej, pomp obiegowych oraz akumulatora wodnego, pełniącego funkcję zasobnika ciepła lub chłodu. Odwracalny obieg i wzajemna współpraca wielu pomp ciepła pozwala na utrzymanie w pomieszczeniach zadanej temperatury, zarówno w trybie ogrzewania jak i chłodzenia, zapewniając minimalizację zapotrzebowania na energię dzięki wewnętrznemu bilansowaniu się układu. Bardzo interesującymi rozwiązaniami są rooftop'y Lennox'a serii FX. Są to urządzenia łączące w sobie zalety nawiewno-wywiewnych central klimatyzacyjnych z układami odzysku ciepła i zalety pomp ciepła. 

 
   O technicznym zaawansowaniu opisanych powyżej konstrukcji może zaświadczyć, iż montowane są w nich standardowo sprężarki typu scroll cieszące się wśród użytkowników dobrą opinią ze względu na ich trwałość, niezawodność i niski poziom hałasu. Do sterowania zastosowano drugą generację regulatorów mikroprocesorowych CLIMATIC, które są konstrukcją własną Lennox'a i bazują na 16-bitowym mikroprocesorze, zapewniającym pomiary temperatur powietrza z dokładnością rzędu ą0,1oC oraz maksymalną wydajność i energooszczędność urządzeń. Sterowniki te mogą pracować z centralami klimatyzacyjnymi niezależnie lub współpracować z graficznymi konsolami operacyjnymi, a także z pełnymi systemami BMS. Lennox udziela gwarancji antykorozyjnej na okres 10 lat. 
   Klimatyzatory dachowe Lennox'a są oferowane w typoszeregach z następującymi mocami chłodniczymi: 10-15 kW (SMARTTM), 20-90 kW (LINEATM) i 50-190 kW (FLEXYTM). Oczywiście, fabryki Lennox'a wykonują je także w wersjach specjalnych: o większych mocach chłodniczych (nawet do 400 kW) z zastosowaniem wentylatorów o wyższych ciśnieniach oraz większych wydajnościach. Możliwe jest zamówienie urządzenia do pracy w środowiskach agresywnych (przemysł, pływalnie itp). Niezaprzeczalnym hitem rynkowym Lennox'a mogą się okazać podstawy wywiewne do rooftop'ów FLEXYTM z wbudowanym krzyżowym rekuperatorem ciepła - dostępne jako wykonanie specjalne standardowych podstaw wywiewnych.