Archiwum styczeń 2011


sty 31 2011 wentylacja a tlenek węgla
Komentarze (1)

 Rozpoczęty niedawno sezon grzewczy już przyniósł w Polsce kilka ofiar śmiertelnych zatrutych tlenkiem węgla – czadem.

Tlenek węgla nazywany jest „cichym zabójcą”. W słabo wentylowanych pomieszczeniach pojawia się tlenek węgla, nie ma smaku, zapachu, barwy. Nie szczypie w oczy, jak to jest w przypadku ulatniania się innych gazów. Objawy zatrucia tlenkiem węgla na etapie, kiedy człowieka można jeszcze uratować, nie są charakterystyczne, rzadko kiedy podejrzewamy, że są przyczyną czad. Przy wysokich stężeniach czadu w pomieszczeniu, zgon może nastąpić po kilku wdechach…

 

Jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?

Wadliwa instalacja grzewcza i wentylacyjna, zaklejanie kratek wentylacyjnych (!), nieprawidłowa budowa komina, zbyt szczelne okna i drzwi przy nieskutecznym systemie wentylacyjnym – to głównej przyczyny powstawania czadu.

Regularna konserwacja urządzeń grzewczych gazowych, urządzeń wentylacyjnych, okresowa kontrola i czyszczenie kominów, a na początku prawidłowy projekt domu czy mieszkania, pozwolą ochronić mieszkańców przed cichym zabójcą. Dla własnego bezpieczeństwa i pewności, warto wyposażyć nasz dom czy mieszkanie w detektor tlenku węgla.

Detektor tlenku węgla sygnalizuje pojawienie się czadu. Najlepiej, gdy sygnalizacja jest zarówno dźwiękowa, jak i świetlna, a jej uruchomienie powinno być słyszalne przede wszystkim w sypialniach. Wybierajmy tylko te urządzenia, które produkowane są zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej normą EN 50291:2001

Gdzie zamontować czujnik tlenku węgla?

Czujnik tlenku węgla należy umieścić w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie węgla, czyli np. przy piecyku lub kotle gazowym, kominku, piecu kaflowym, ale w odległości nie mniejszej niż 2 mIdealnie, gdy taki montaż umożliwia jednoczesne zainstalowanie urządzenia na korytarzu w pobliżu sypialni. Domy piętrowe czy z poddaszem powinny mieć przynajmniej jedno urządzenie na każdej kondygnacji.

Nie należy montować urządzenia w miejscu, gdzie jego działanie może być zakłócane ruchem powietrza, czyli np. przy kratkach wentylacyjnych. Nie powinno być one niczym przesłonięte (zasłonami, meblami) ani znajdować w pozycji płaskiej (np. na blacie).

Detektor powinien zostać zamocowany na wysokości oczu dorosłego człowieka, tak by łatwo było nim sterować, a jednocześnie, by był trudno dostępny dla małych dzieci.

sty 23 2011 klimatyzacja serwerownia
Komentarze (0)

 Klimatyzacja optymalne rozwiązanie dla centrów danych średniej wielkości. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii oraz nowemu designowi najnowsza linia, wyposażonych w zintegrowany moduł freecooling, 29 modeli chillerów  zapewnia bezprecedensowy w klimatyzacji poziom efektywności energetycznej. 

                                 

światowy lider w dziedzinie Business-Critical Continuity™ zapowiedział premierę linii chillerów . Nowe produkty, zapewniające optymalny stosunek efektywności do zużycia energii, powstały w odpowiedzi na potrzeby firm wyposażonych w centra danych średniej wielkości. Urządzenia z premierowej linii będą dostępne w Europie, na Środkowym Wschodzie oraz Afryce – nowe modele oferują od 300 do 800 kW mocy oraz działają w oparciu o czynnik chłodniczy R134a. 

Każdy z modeli dostępny jest w konfiguracji freecooling – to rozwiązanie pozwala wykorzystać występujące w ciągu roku niskie oraz średnie temperatury powietrza na zewnątrz do chłodzenia wody lodowej. Dzięki temu można uzyskać nawet do 90 procent oszczędności energii – wskaźnik energooszczędności uzależniony jest od temperatury powietrza zewnętrznego, poziomu obciążenia cieplnego w centrum danych, a także temperatur wody chłodzącej. Modele z serii zaprojektowano z myślą o maksymalnym poziomie energooszczędności oraz możliwości pracy w tropikalnym klimacie i temperaturach sięgających do 52°C. 

Model HPC-M pozwala uzyskać bezprecedensowy poziom efektywności klimatyzacji. Stało się to możliwe dzięki zwiększeniu powierzchni wymiany ciepła chillera. Co więcej, HPC-M jest rozwiązaniem zintegrowanym z architekturą klimatyzacji  oraz pozwala na chłodzenie wody o temperaturze wynoszącej nawet do 26°C. Wszystkie urządzenia z nowej linii chillerów wykorzystują technologie pozwalające uzyskać mierzalną oszczędność energii dla klimatyzacji  oraz osiągniecie wyższych poziomów ESEER oraz IPLV. Nowa generacja kompresorów zoptymalizowanych dla pracy przy częściowym obciążeniu, wymienniki zaprojektowane specjalnie dla czynnika chłodniczego R134a oraz elektroniczny zawór rozprężny (EEV) to tylko niektóre z zaawansowanych rozwiązań gwarantujących poprawę efektywności operacyjnej zastosowanej klimatyzacji
Poprzez ewolucję algorytmów kontrolnych klimatyzacji – rozwiązanie zaimplementowane przez wszystkie modele chillerów HPC umożliwiają stałą kontrolę pracy wentylatorów skraplaczy i dzięki temu pozwalają dostosowywać ich prędkość do warunków oraz trybu pracy maszyny przy stałym poziomie zasilania. Natomiast zastosowanie technologii klimatyzacji  EC-fan zapewnia najwyższy stopień efektywności zarówno, gdy wentylatory pracują w trybie minimum, jak i maksimum, umożliwia również redukcję hałasu i zwiększenie poziomu efektywności wykorzystania energii. Co więcej, urządzenie może zostać również wyposażone 
w pompy o falownikowym napędzie, pozwalające na regulowanie natężenia przepływu wody chłodniczej.                                       

HPC–M obsługuje również specjalny algorytm stworzony dla aplikacji klimatyzacji dedykowanych centrom danych, jak np. Fast Start Ramp – umożliwiającej natychmiastowy restart chillera po przywróceniu zasilania (np. po przejściu na zasilanie agregatorowe) i tym samym zaręczającej ciągłość pracy urządzenia. Gwarantem wysokiej jakości oraz długotrwałości działania stosowanie najwyższej jakości kompresorów oraz wentylatorów

Klimatyzacja  ta  wyznacza nowy standard dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W tym segmencie nowoczesne i spełniające wysokie standardy efektywności energetycznej rozwiązania technologiczne zyskują coraz większą rolę. 


sty 22 2011 klimatyzacja chiller
Komentarze (0)

 Pod nazwą „Chiller“ firma  prezentuje nową serię chłodziarek cieczy które po raz pierwszy zostały zbudowane całkowicie w sposób modułowy. Nowość w skali światowej bazuje na systemie szaf sterowniczych TS 8, integruje moduły wodne i chłodzące oraz moduł elektryczny sterowania. Dzięki dwóm rozmiarom do dyspozycji mamy standardowo różne moce chłodnicze od 8 do 40 kW. Tym samym można pokryć najpopularniejsze obszary wydajnościowe klimatyzacji, znacznie zredukować czasy dostaw i elastycznie zrealizować wymagania klientów.

Instalacje chłodzenia cieczy bardzo dobrze sprawdziły się w wydajnej i dopasowanej do potrzeb klimatyzacji. Występują zarówno w wersji samodzielnej do chłodzenia procesów i maszyn jak również w kombinacji z wymiennikami ciepła woda/powietrze w klimatyzacji szaf sterowniczych. Instalacje chłodzenia cieczy są także stosowane w obszarze IT do chłodzenia urządzeń bazujących na szafach serwerowych. Do tej pory wadą by fakt, iż instalacje chłodzenia cieczy nie były standaryzowane w pełnym zakresie wydajności, tylko produkowane przeważnie dla indywidualnych potrzeb klienta. Dzięki chłodziarkom Top rozwinęła teraz wyjątkowe w skali światowej, standaryzowane rozwiązanie na bazie szafy sterowniczej TS 8. Innowacja została zbudowana z kilku modułowych jednostek, mimo tego jest bardzo elastyczna i pokrywa zapotrzebowanie w zakresie wydajności 8 do 40 kW.

W szafie sterowniczej TS 8 zintegrowano moduły wodne klimatyzacja i chłodnicze oraz moduł elektryczny ze sterowaniem. Moduł wodny składa się ze zbiornika i pompy. Moduł chłodniczy składa się ze sprężarki, skraplacza i parownika. Obydwa są produkowanie oddzielnie. Dzięki takiemu modułowemu rozwiązaniu firma R ma możliwość lepszej standaryzacji niż do tej pory i znacznej redukcji dużej liczby pomp i sprężarek. Zaletą dla klienta są niskie koszty i krótsze czasy dostawy. Łatwiejsze staje się także zarządzanie częściami zamiennymi do klimatyzacji, ponieważ serwis może szybciej reagować u klienta końcowego poprzez standaryzację części zamiennych. W miejsce zwykłych, długotrwałych badań na miejscu, który element jest uszkodzony, można łatwo wymienić tylko odpowiedni moduł.

Obudowa agregatu chłodzenia cieczy jest dostępna w dwóch szerokościach bazowych 800 i 1200 mm oraz w wysokości 2000 mm i głębokości 800 mm. Są dostępne moduły chłodnicze w wąskich obudowach o wydajności: 8, 12 i 16 kW, a w szerokich o wydajności 20 i 25 kW. W przypadku kombinacji obudowy możliwe jest także uzyskanie 32 lub nawet 40 kW (2x16=32 kW i 2x20=40 kW). Tym samym dwa rozmiary udostępniają siedem różnych wydajności chłodzenia.
Jeśli użytkownik klimatyzacji przy takiej samej wydajności wymaga większej pompy, w miejsce pompy 2,5 bara stosowana jest większa 4,5 bara. A jeśli dodatkowo wymagana jest dokładna wartość temperatury, do dyspozycji jest opcjonalnie moduł chłodniczy z regulacją obejściową gwarantujący dokładność ± 0,5 stopnia. Podobnie ma się sytuacja, jeśli wymagane jest napięcie sterowania 24 V DC. Pozostałe komponenty serii to czujniki przepływu i wersje dwuczęstotliwościowe 400 V / 50 Hz i 460 V / 60 Hz – jest to ważne wymaganie jeśli chodzi o zastosowanie międzynarodowe.

sty 22 2011 klimatyzacja woda lodowa
Komentarze (0)

 Fancoile typu FHX są doskonałymi urządzeniami do zastosowania wszędzie tam, gdzie oprócz klimatyzacji  niezbędny jest wysoki poziom czystości powietrza.

Klimakonwektory wentylacyjne (fan coil) typ FHX


Klimakonwektory typ FHX dostępne są w 6 wymiarach i 3 wersjach:
FHX-A obudowa z wewnętrznym panelem kontrolnym, do instalacji podłogowych
FHX-P model naścienny bez obudowy
FHX-PO model naścienny bez obudowy, z mocniejszym silnikiem o 7 prędkościach (3 do wyboru). 

Fan coile typu FHX są doskonałymi urządzeniami do zastosowania wszędzie tam, gdzie wysoki poziom czystości powietrza jest niezbędny. Idealnie do zastosowań w pomieszczeniach takich jak:
• szpitale
• gabinety dentystyczne
• kliniki lekarskie i weterynaryjne
• laboratoria
• firmy farmaceutyczne
• poczekalnie
• salony piękności
• domy
• biura
i inne.

 

 Kanały wentylacji mechanicznej zabudowane są płytami gipsowo-kartonowymi

klimakonwektory FHX zaprojektowano z myślą o sterylizacji powietrza. Mają wbudowany jonizator oraz filtr powietrza z aktywnym węglem. Wentylator można regulować 3 prędkościami pracy.
Stan lamp lamp sterylizujących oraz filtra powietrza z aktywnym węglem jest sygnalizowany. Sterowanie klimakonwektora odbywa się poprzez termostat mikroprocesorowy umieszczony na urządzeniu FHX-A (standard) lub na ścianie w FHX-P oraz PO (akcesoria PXAE).
Fan coil charakteryzuje się cichą pracą i jest łatwy w instalacji i utrzymaniu.

Klimakonwektory FHX posiadają Certyfikat EUROVENT.

sty 22 2011 wentylacja w domu
Komentarze (0)

 Codzienne wietrzenie pomieszczeń, nawet zimą, jest koniecznie do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Kiedy na zewnątrz robi się zimno, a aura sprzyja pozostaniu w ciepłym domu, mało kto z nas pamięta o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Boimy się, że w ten sposób wychłodzimy pokoje, a nasze rachunki za ogrzewanie nadmiernie wzrosną. Tymczasem, jak zapewniają lekarze, prawidłowa wentylacja domu czy mieszkania jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wietrzenie zmniejsza bowiem stężenie zanieczyszczeń organicznych oraz chorobotwórczych bakterii i wirusów unoszących się w pomieszczeniach, przyspieszając proces oczyszczania organizmu. Z drugiej strony prawidłowa wentylacja powoduje zwiększenie ilości tlenu w powietrzu. Dzięki temu sprawniej działa układ odpornościowy człowieka, a dotleniony organizm staje się mniej podatny na choroby i zakażenia.

Do niedawna, za wymianę powietrza w naszych domach i mieszkaniach odpowiadały przede wszystkim nieszczelne okna, które przyczyniały się do zwiększenia straty ciepła. Obecnie, gdy standardem staje się stosowanie energooszczędnych materiałów budowlanych, w tym ciepłych i szczelnych okien, istnieje konieczność zastosowania dodatkowych rozwiązań gwarantujących prawidłową wentylację pomieszczeń. Najczęściej stosowanym sposobem jest wietrzenie poprzez otwarcie okien. W trakcie zimnych i deszczowych dni metoda ta jest jednak kłopotliwa, gdyż  prowadzi do szybkiego wychłodzenia pokoi.

                  

- Praktycznym i bardziej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników okiennych, które w komfortowy i bezpieczny sposób zapewnią nam regularny dopływ świeżego powietrza .

Do niedawna, za wymianę powietrza w naszych domach i mieszkaniach odpowiadały przede wszystkim nieszczelne okna, które przyczyniały się do zwiększenia straty ciepła. Obecnie, gdy standardem staje się stosowanie energooszczędnych materiałów budowlanych, w tym ciepłych i szczelnych okien, istnieje konieczność zastosowania dodatkowych rozwiązań gwarantujących prawidłową wentylację pomieszczeń. Najczęściej stosowanym sposobem jest wietrzenie poprzez otwarcie okien. W trakcie zimnych i deszczowych dni metoda ta jest jednak kłopotliwa, gdyż  prowadzi do szybkiego wychłodzenia pokoi.

- Praktycznym i bardziej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników okiennych, które w komfortowy i bezpieczny sposób zapewnią nam regularny dopływ świeżego powietrza 

Oprócz kontroli czystości powietrza w naszych domach i mieszkaniach nawiewniki okienne dobrze radzą sobie także z innym problemem źle wentylowanych pomieszczeń, a mianowicie nadmierną wilgotnością. Para wodna powstaje między innymi podczas kąpieli, prania czy gotowania. Jest ona także wydychana przez ludzi czy zwierzęta przebywające w pomieszczeniu. Zdrowy klimat w domu wymaga od 40% do 60% wilgotności względnej powietrza. Jeżeli staje się ono zbyt wilgotne, może przyczyniać się do rozwoju na ścianach pleśni i grzybów. Stanowią one nie tylko problem natury estetycznej, szpecąc pomieszczenia, ale mogą także wywoływać alergie lub inne groźne choroby, na przykład grzybicę czy choroby układu oddechowego.