Archiwum 22 stycznia 2011


sty 22 2011 klimatyzacja chiller
Komentarze (0)

 Pod nazwą „Chiller“ firma  prezentuje nową serię chłodziarek cieczy które po raz pierwszy zostały zbudowane całkowicie w sposób modułowy. Nowość w skali światowej bazuje na systemie szaf sterowniczych TS 8, integruje moduły wodne i chłodzące oraz moduł elektryczny sterowania. Dzięki dwóm rozmiarom do dyspozycji mamy standardowo różne moce chłodnicze od 8 do 40 kW. Tym samym można pokryć najpopularniejsze obszary wydajnościowe klimatyzacji, znacznie zredukować czasy dostaw i elastycznie zrealizować wymagania klientów.

Instalacje chłodzenia cieczy bardzo dobrze sprawdziły się w wydajnej i dopasowanej do potrzeb klimatyzacji. Występują zarówno w wersji samodzielnej do chłodzenia procesów i maszyn jak również w kombinacji z wymiennikami ciepła woda/powietrze w klimatyzacji szaf sterowniczych. Instalacje chłodzenia cieczy są także stosowane w obszarze IT do chłodzenia urządzeń bazujących na szafach serwerowych. Do tej pory wadą by fakt, iż instalacje chłodzenia cieczy nie były standaryzowane w pełnym zakresie wydajności, tylko produkowane przeważnie dla indywidualnych potrzeb klienta. Dzięki chłodziarkom Top rozwinęła teraz wyjątkowe w skali światowej, standaryzowane rozwiązanie na bazie szafy sterowniczej TS 8. Innowacja została zbudowana z kilku modułowych jednostek, mimo tego jest bardzo elastyczna i pokrywa zapotrzebowanie w zakresie wydajności 8 do 40 kW.

W szafie sterowniczej TS 8 zintegrowano moduły wodne klimatyzacja i chłodnicze oraz moduł elektryczny ze sterowaniem. Moduł wodny składa się ze zbiornika i pompy. Moduł chłodniczy składa się ze sprężarki, skraplacza i parownika. Obydwa są produkowanie oddzielnie. Dzięki takiemu modułowemu rozwiązaniu firma R ma możliwość lepszej standaryzacji niż do tej pory i znacznej redukcji dużej liczby pomp i sprężarek. Zaletą dla klienta są niskie koszty i krótsze czasy dostawy. Łatwiejsze staje się także zarządzanie częściami zamiennymi do klimatyzacji, ponieważ serwis może szybciej reagować u klienta końcowego poprzez standaryzację części zamiennych. W miejsce zwykłych, długotrwałych badań na miejscu, który element jest uszkodzony, można łatwo wymienić tylko odpowiedni moduł.

Obudowa agregatu chłodzenia cieczy jest dostępna w dwóch szerokościach bazowych 800 i 1200 mm oraz w wysokości 2000 mm i głębokości 800 mm. Są dostępne moduły chłodnicze w wąskich obudowach o wydajności: 8, 12 i 16 kW, a w szerokich o wydajności 20 i 25 kW. W przypadku kombinacji obudowy możliwe jest także uzyskanie 32 lub nawet 40 kW (2x16=32 kW i 2x20=40 kW). Tym samym dwa rozmiary udostępniają siedem różnych wydajności chłodzenia.
Jeśli użytkownik klimatyzacji przy takiej samej wydajności wymaga większej pompy, w miejsce pompy 2,5 bara stosowana jest większa 4,5 bara. A jeśli dodatkowo wymagana jest dokładna wartość temperatury, do dyspozycji jest opcjonalnie moduł chłodniczy z regulacją obejściową gwarantujący dokładność ± 0,5 stopnia. Podobnie ma się sytuacja, jeśli wymagane jest napięcie sterowania 24 V DC. Pozostałe komponenty serii to czujniki przepływu i wersje dwuczęstotliwościowe 400 V / 50 Hz i 460 V / 60 Hz – jest to ważne wymaganie jeśli chodzi o zastosowanie międzynarodowe.

arecki1   tagi: klimatyzacja, wentylacja, woda lodowa, chiller, klimatyzacja w domu
sty 22 2011 klimatyzacja woda lodowa
Komentarze (0)

 Fancoile typu FHX są doskonałymi urządzeniami do zastosowania wszędzie tam, gdzie oprócz klimatyzacji  niezbędny jest wysoki poziom czystości powietrza.

Klimakonwektory wentylacyjne (fan coil) typ FHX


Klimakonwektory typ FHX dostępne są w 6 wymiarach i 3 wersjach:
FHX-A obudowa z wewnętrznym panelem kontrolnym, do instalacji podłogowych
FHX-P model naścienny bez obudowy
FHX-PO model naścienny bez obudowy, z mocniejszym silnikiem o 7 prędkościach (3 do wyboru). 

Fan coile typu FHX są doskonałymi urządzeniami do zastosowania wszędzie tam, gdzie wysoki poziom czystości powietrza jest niezbędny. Idealnie do zastosowań w pomieszczeniach takich jak:
• szpitale
• gabinety dentystyczne
• kliniki lekarskie i weterynaryjne
• laboratoria
• firmy farmaceutyczne
• poczekalnie
• salony piękności
• domy
• biura
i inne.

 

 Kanały wentylacji mechanicznej zabudowane są płytami gipsowo-kartonowymi

klimakonwektory FHX zaprojektowano z myślą o sterylizacji powietrza. Mają wbudowany jonizator oraz filtr powietrza z aktywnym węglem. Wentylator można regulować 3 prędkościami pracy.
Stan lamp lamp sterylizujących oraz filtra powietrza z aktywnym węglem jest sygnalizowany. Sterowanie klimakonwektora odbywa się poprzez termostat mikroprocesorowy umieszczony na urządzeniu FHX-A (standard) lub na ścianie w FHX-P oraz PO (akcesoria PXAE).
Fan coil charakteryzuje się cichą pracą i jest łatwy w instalacji i utrzymaniu.

Klimakonwektory FHX posiadają Certyfikat EUROVENT.

arecki1   tagi: klimatyzacja, woda lodowa, klimakonwektor, klimatyzacja w biurze
sty 22 2011 wentylacja w domu
Komentarze (0)

 Codzienne wietrzenie pomieszczeń, nawet zimą, jest koniecznie do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Kiedy na zewnątrz robi się zimno, a aura sprzyja pozostaniu w ciepłym domu, mało kto z nas pamięta o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Boimy się, że w ten sposób wychłodzimy pokoje, a nasze rachunki za ogrzewanie nadmiernie wzrosną. Tymczasem, jak zapewniają lekarze, prawidłowa wentylacja domu czy mieszkania jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wietrzenie zmniejsza bowiem stężenie zanieczyszczeń organicznych oraz chorobotwórczych bakterii i wirusów unoszących się w pomieszczeniach, przyspieszając proces oczyszczania organizmu. Z drugiej strony prawidłowa wentylacja powoduje zwiększenie ilości tlenu w powietrzu. Dzięki temu sprawniej działa układ odpornościowy człowieka, a dotleniony organizm staje się mniej podatny na choroby i zakażenia.

Do niedawna, za wymianę powietrza w naszych domach i mieszkaniach odpowiadały przede wszystkim nieszczelne okna, które przyczyniały się do zwiększenia straty ciepła. Obecnie, gdy standardem staje się stosowanie energooszczędnych materiałów budowlanych, w tym ciepłych i szczelnych okien, istnieje konieczność zastosowania dodatkowych rozwiązań gwarantujących prawidłową wentylację pomieszczeń. Najczęściej stosowanym sposobem jest wietrzenie poprzez otwarcie okien. W trakcie zimnych i deszczowych dni metoda ta jest jednak kłopotliwa, gdyż  prowadzi do szybkiego wychłodzenia pokoi.

                  

- Praktycznym i bardziej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników okiennych, które w komfortowy i bezpieczny sposób zapewnią nam regularny dopływ świeżego powietrza .

Do niedawna, za wymianę powietrza w naszych domach i mieszkaniach odpowiadały przede wszystkim nieszczelne okna, które przyczyniały się do zwiększenia straty ciepła. Obecnie, gdy standardem staje się stosowanie energooszczędnych materiałów budowlanych, w tym ciepłych i szczelnych okien, istnieje konieczność zastosowania dodatkowych rozwiązań gwarantujących prawidłową wentylację pomieszczeń. Najczęściej stosowanym sposobem jest wietrzenie poprzez otwarcie okien. W trakcie zimnych i deszczowych dni metoda ta jest jednak kłopotliwa, gdyż  prowadzi do szybkiego wychłodzenia pokoi.

- Praktycznym i bardziej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników okiennych, które w komfortowy i bezpieczny sposób zapewnią nam regularny dopływ świeżego powietrza 

Oprócz kontroli czystości powietrza w naszych domach i mieszkaniach nawiewniki okienne dobrze radzą sobie także z innym problemem źle wentylowanych pomieszczeń, a mianowicie nadmierną wilgotnością. Para wodna powstaje między innymi podczas kąpieli, prania czy gotowania. Jest ona także wydychana przez ludzi czy zwierzęta przebywające w pomieszczeniu. Zdrowy klimat w domu wymaga od 40% do 60% wilgotności względnej powietrza. Jeżeli staje się ono zbyt wilgotne, może przyczyniać się do rozwoju na ścianach pleśni i grzybów. Stanowią one nie tylko problem natury estetycznej, szpecąc pomieszczenia, ale mogą także wywoływać alergie lub inne groźne choroby, na przykład grzybicę czy choroby układu oddechowego.

arecki1   tagi: wentylacja, wentylacja z odzyskiem, wentylacja domowa, wentylator, wentylacja w domu
sty 22 2011 klimatyzacja w domu
Komentarze (0)

 Ergonomiczne i nowocześnie urządzone biuro z pewnością sprzyja efektywnej pracy. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który istotnie wpływa na nasze samopoczucie i kondycję w biurze, w którym spędzamy od kilku do kilkunastu godzin w ciągu dnia. To komfort cieplny.

Latem, gdy pomieszczenia szybko się nagrzewają, wysoka temperatura szybciej powoduje zmęczenie i znużenie pracowników, a nawet ich rozdrażnienie.

W nowoczesnych budynkach biurowych okna często są zbyt szczelne, a niektórych w ogóle nie można otwierać. Poza tym, samo wietrzenie pomieszczeń na niewiele się zdaje, gdy temperatura za oknem osiąga poziom 30°C i więcej. Wtedy jedynym rozwiązaniem okazuje się klimatyzacja. Choć urządzenia klimatyzacyjne w biurach powoli stają się standardem, prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy podczas upałów przestaje działać.

– Aby klimatyzacja nie była jedynie przyczyną frustracji pracowników, należy o nią dbać. Tylko dobrze utrzymane urządzenia mogą właściwie spełniać swoją rolę, nie generując przy tym niepotrzebnych i wysokich  nakładów finansowych na naprawę czy nawet wymianę

Decyzję o montażu klimatyzacji w nowych biurowcach podejmuje się zwykle na tym etapie inwestycji, w którym planowane są również pozostałe instalacje, jak ogrzewanie czy wentylacja. Dlatego naprawa lub wymiana klimatyzacji, która funkcjonuje od początku, jako element całego systemu odpowiedzialnego za komfort cieplny w budynku, może stanowić bardzo poważny problem. Kiedy klimatyzacja przestaje chłodzić, zwykle jest to kwestia wyczyszczenia lub wymiany filtrów. Zdarza się jednak, że powodem jest brak czynnika chłodzącego w urządzeniu. Czasem wystarczy go po prostu uzupełnić. Ale najczęstszą przyczyną ubytków gazu chłodniczego są wszelkie nieszczelności, jakie pojawiają się
w układzie nieodpowiednio utrzymywanej klimatyzacji. Wówczas mamy do czynienia z poważną awarią, która kończy się zazwyczaj wymianą całego systemu klimatyzacyjnego. Nieszczelności mogą bowiem pojawić się wszędzie i zwykle bardzo trudno je zlokalizować.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Stara jak świat zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć – nabiera więc ogromnego znaczenia również w przypadku klimatyzatorów.

- Aby urządzenia klimatyzacyjne w pomieszczeniach biurowych funkcjonowały bez zarzutu przez długi czas, należy systematycznie poddawać je konserwacji. W tym celu najlepiej poprosić o pomoc fachowców, którzy regularnie będą sprawdzać czystość filtrów, a w razie potrzeby wymienią je 

Kontrola jakości i kondycji klimatyzacji pozwoli zapewnić pracownikom biura odpowiednią temperaturę, a także stale dostarczane czyste i świeże powietrze. Racjonalne korzystanie z klimatyzacji może ponadto poprawić efektywność i energooszczędność ich pracy. W praktyce oznacza to jednak konieczność uwzględnienia kilku ważnych zasadach użytkowania.

– Po pierwsze, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia nie powinna być większa niż 5-8°C. Po drugie, optymalna temperatura do pracy powinna mieścić się w przedziale  23-26°C. Po trzecie, gdy otwieramy okna - wyłączajmy klimatyzację! ­–  Jeśli będziemy pamiętać o tych warunkach, unikniemy nie tylko strat energii, ale również niepotrzebnych przeziębień i kataru.

 

lanuję zakup i montaż klimatyzatorów do niewielkiego biura i do domu. Na co powinienem zwrócić uwagę? Czy moc klimatyzatora ma znaczenie w małych pomieszczeniach?

Stworzenie właściwej atmosfery to skomplikowany proces. To, jakie urządzenia będą najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji, zależy od wielu czynników. Najlepiej zdać się na opinię firmy instalującej. Poniżej znajdują się wskazówki, które powinien mieć Pan na uwadze.

Jaki ma być zakres kontrolowania klimatu w pomieszczeniu?

Czy chodzi tylko o chłodzenie?  Czy ma zostać również uwzględniona wentylacja lub grzanie? Od tego zależeć będzie typ systemu.

Ile pomieszczeń?
Od liczby pomieszczeń zależeć będzie system. W przypadku więcej niż jednego pomieszczenia możliwe jest podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej

Jakie jest przeznaczenie pomieszczeń?
Czy jest to sklep? Biuro? Sypialnia lub salon?  Każde zastosowanie wymaga innego systemu.

Jaka wydajność?
System o zbyt dużej wydajności może być przyczyną przeciągów, wahań temperatury i wysokich rachunków za energię. Przy zbyt niskiej wydajności nie osiągnie się żądanej temperatury. Wybór właściwej wydajności polega przede wszystkim na zleceniu osobie montującej obliczenia zapotrzebowania mocy. Monter uwzględni wpływ różnych czynników na zapotrzebowanie mocy. np. przenikania światła słonecznego, oświetlenia, liczby osób w pomieszczeniu, itp.

Gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną?
Jednostka zewnętrzna klimatyzacji powinna zostać umieszczona w odpowiednim miejscu, mającym wytrzymałą podstawę i dostęp umożliwiający czynności konserwacyjne.

Gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną?
Wybór modelu klimatyzacji uzależniony będzie od możliwości montażowych urządzenia: czy w pomieszczeniu jest sufit podwieszany, czy jest wolne miejsce na ścianie, itp. Położenie  urządzenia ma również duże znaczenie. Każdy model ma swój własny wzór rozprowadzania powietrza. Niewłaściwe położenie może powodować przeciągi i hałas.

                                  

Jakie są warunki atmosferyczne?
Należy wziąć pod uwagę wytrzymałość jednostki zewnętrznej na warunki atmosferyczne. Od tego zależeć będzie żywotność całej instalacji.

Oczyszczanie powietrza?
Cząstki kurzu unoszące się w powietrzu można usunąć dzięki filtrom w jednostkach wewnętrznych.

Wybór instalatora
Najważniejszą sprawą jest pomoc dobrego instalatora klimatyzacji. Jego zadaniem będzie obliczyć, zaprojektować i zainstalować
system zgodnie z wymaganiami i potrzebami klienta. Jego umiejętności i kwalifikacje zapewnią stworzenie właściwego klimatu.

arecki1   tagi: klimatyzacja warszawa, klimatyzacja, wentylacja, montaż klimatyzacji, serwis klimatyzacji