sty 22 2011

klimatyzacja w domu


Komentarze: 0

 Ergonomiczne i nowocześnie urządzone biuro z pewnością sprzyja efektywnej pracy. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który istotnie wpływa na nasze samopoczucie i kondycję w biurze, w którym spędzamy od kilku do kilkunastu godzin w ciągu dnia. To komfort cieplny.

Latem, gdy pomieszczenia szybko się nagrzewają, wysoka temperatura szybciej powoduje zmęczenie i znużenie pracowników, a nawet ich rozdrażnienie.

W nowoczesnych budynkach biurowych okna często są zbyt szczelne, a niektórych w ogóle nie można otwierać. Poza tym, samo wietrzenie pomieszczeń na niewiele się zdaje, gdy temperatura za oknem osiąga poziom 30°C i więcej. Wtedy jedynym rozwiązaniem okazuje się klimatyzacja. Choć urządzenia klimatyzacyjne w biurach powoli stają się standardem, prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy podczas upałów przestaje działać.

– Aby klimatyzacja nie była jedynie przyczyną frustracji pracowników, należy o nią dbać. Tylko dobrze utrzymane urządzenia mogą właściwie spełniać swoją rolę, nie generując przy tym niepotrzebnych i wysokich  nakładów finansowych na naprawę czy nawet wymianę

Decyzję o montażu klimatyzacji w nowych biurowcach podejmuje się zwykle na tym etapie inwestycji, w którym planowane są również pozostałe instalacje, jak ogrzewanie czy wentylacja. Dlatego naprawa lub wymiana klimatyzacji, która funkcjonuje od początku, jako element całego systemu odpowiedzialnego za komfort cieplny w budynku, może stanowić bardzo poważny problem. Kiedy klimatyzacja przestaje chłodzić, zwykle jest to kwestia wyczyszczenia lub wymiany filtrów. Zdarza się jednak, że powodem jest brak czynnika chłodzącego w urządzeniu. Czasem wystarczy go po prostu uzupełnić. Ale najczęstszą przyczyną ubytków gazu chłodniczego są wszelkie nieszczelności, jakie pojawiają się
w układzie nieodpowiednio utrzymywanej klimatyzacji. Wówczas mamy do czynienia z poważną awarią, która kończy się zazwyczaj wymianą całego systemu klimatyzacyjnego. Nieszczelności mogą bowiem pojawić się wszędzie i zwykle bardzo trudno je zlokalizować.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Stara jak świat zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć – nabiera więc ogromnego znaczenia również w przypadku klimatyzatorów.

- Aby urządzenia klimatyzacyjne w pomieszczeniach biurowych funkcjonowały bez zarzutu przez długi czas, należy systematycznie poddawać je konserwacji. W tym celu najlepiej poprosić o pomoc fachowców, którzy regularnie będą sprawdzać czystość filtrów, a w razie potrzeby wymienią je 

Kontrola jakości i kondycji klimatyzacji pozwoli zapewnić pracownikom biura odpowiednią temperaturę, a także stale dostarczane czyste i świeże powietrze. Racjonalne korzystanie z klimatyzacji może ponadto poprawić efektywność i energooszczędność ich pracy. W praktyce oznacza to jednak konieczność uwzględnienia kilku ważnych zasadach użytkowania.

– Po pierwsze, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia nie powinna być większa niż 5-8°C. Po drugie, optymalna temperatura do pracy powinna mieścić się w przedziale  23-26°C. Po trzecie, gdy otwieramy okna - wyłączajmy klimatyzację! ­–  Jeśli będziemy pamiętać o tych warunkach, unikniemy nie tylko strat energii, ale również niepotrzebnych przeziębień i kataru.

 

lanuję zakup i montaż klimatyzatorów do niewielkiego biura i do domu. Na co powinienem zwrócić uwagę? Czy moc klimatyzatora ma znaczenie w małych pomieszczeniach?

Stworzenie właściwej atmosfery to skomplikowany proces. To, jakie urządzenia będą najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji, zależy od wielu czynników. Najlepiej zdać się na opinię firmy instalującej. Poniżej znajdują się wskazówki, które powinien mieć Pan na uwadze.

Jaki ma być zakres kontrolowania klimatu w pomieszczeniu?

Czy chodzi tylko o chłodzenie?  Czy ma zostać również uwzględniona wentylacja lub grzanie? Od tego zależeć będzie typ systemu.

Ile pomieszczeń?
Od liczby pomieszczeń zależeć będzie system. W przypadku więcej niż jednego pomieszczenia możliwe jest podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej

Jakie jest przeznaczenie pomieszczeń?
Czy jest to sklep? Biuro? Sypialnia lub salon?  Każde zastosowanie wymaga innego systemu.

Jaka wydajność?
System o zbyt dużej wydajności może być przyczyną przeciągów, wahań temperatury i wysokich rachunków za energię. Przy zbyt niskiej wydajności nie osiągnie się żądanej temperatury. Wybór właściwej wydajności polega przede wszystkim na zleceniu osobie montującej obliczenia zapotrzebowania mocy. Monter uwzględni wpływ różnych czynników na zapotrzebowanie mocy. np. przenikania światła słonecznego, oświetlenia, liczby osób w pomieszczeniu, itp.

Gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną?
Jednostka zewnętrzna klimatyzacji powinna zostać umieszczona w odpowiednim miejscu, mającym wytrzymałą podstawę i dostęp umożliwiający czynności konserwacyjne.

Gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną?
Wybór modelu klimatyzacji uzależniony będzie od możliwości montażowych urządzenia: czy w pomieszczeniu jest sufit podwieszany, czy jest wolne miejsce na ścianie, itp. Położenie  urządzenia ma również duże znaczenie. Każdy model ma swój własny wzór rozprowadzania powietrza. Niewłaściwe położenie może powodować przeciągi i hałas.

                                  

Jakie są warunki atmosferyczne?
Należy wziąć pod uwagę wytrzymałość jednostki zewnętrznej na warunki atmosferyczne. Od tego zależeć będzie żywotność całej instalacji.

Oczyszczanie powietrza?
Cząstki kurzu unoszące się w powietrzu można usunąć dzięki filtrom w jednostkach wewnętrznych.

Wybór instalatora
Najważniejszą sprawą jest pomoc dobrego instalatora klimatyzacji. Jego zadaniem będzie obliczyć, zaprojektować i zainstalować
system zgodnie z wymaganiami i potrzebami klienta. Jego umiejętności i kwalifikacje zapewnią stworzenie właściwego klimatu.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz