Ostatnie Wpisy

PAŹ

04

linkologia.pl spis.pl
 

   Jest to rozwiązanie umożliwiające zoptymalizowanie zużycia energii w systemachwentylacji i klimatyzacji ze zmiennym oraz ze stałym przepływem objętościowym przeznaczonych do wentylacji pomieszczeń.

     Głównymi czynnikami decydującymi o energii zużywanej przez wentylatory jest przepływ objętościowy oraz jego przesyłanie. W przypadku sterowanych ciśnieniem systemów konwencjonalnych, ciśnienie nawiewu dobiera się w taki sposób, aby podczas pracy przy pełnym obciążeniu umożliwić dostarczenie wystarczającej ilości powietrza do najniekorzystniej położonego regulatora wentylacji VAV.  
    Pozostałe regulatory VAV, do których jest dostarczana nadmierna ilość powietrza, muszą eliminować nadmiar energii, tzn. nadciśnienie poprzez zamykanie przepustnic. Urządzenia te często pracują w najbardziej niekorzystnych warunkach - ze względu na charakterystykę sterowania, poziom hałasu oraz straty ciśnienia.


  

    Największe straty energii występują przy częściowym obciążeniu, które często występuje podczas większości czasu pracy systemu VAV. Regulowanie prędkości wentylatora: nominalna objętość (wymagana przestrzeń), rzeczywista objętość oraz położenie przepustnicy są rejestrowane za pośrednictwem szyny MP, analizowane przez regulator wedajności, który na tej podstawie ustala nastawę przetwornicy częstotliwości.
     W rezultacie system pracuje przy parametrach roboczych optymalnych ze względu na zużycie energii, poziom hałasu oraz charakterystykę sterowania wentylacji. Potencjalnie największe oszczędności energii można uzyskać podczas pracy przy częściowym obciążeniu (jest to znaczna część czasu pracy regulatora). Dzięki opisanej metodzie, opartej na szynie , można uzyskać do 50% oszczędności energii w porównaniu do systemów konwencjonalnych, w których prędkość wentylatorów jest sterowana na podstawie ciśnienia w kanałach powietrznych.
arecki1   tagi: przepływ, wentylacja, wydatek

SIE

24

linkologia.pl spis.pl
 

 Firma Carrier posiada w swojej ofercie wiele interesujących modeli klimakonwektorów m.in.: kasetonowe, ścienne, konsole a także urządzenia montowane w przestrzeni sufitu podwieszanego. Wśród tych urządzeń klimatyzacyjnych na szczególną uwagę zasługuje klimakonwektor kanałowy 42EM. 

 Charakterystyka
    ATMOSPHERA 42EM (rys. 1) jest klimakonwektorem kanałowym, przeznaczonym do montażu w przestrzeni stropu podwieszanego. Charakteryzuje się elastycznością konfiguracji, niskim poziomem hałasu oraz kompaktową konstrukcją.
    Urządzenie dostępne jest w dwóch konfiguracjach (rys. 2):
● Modular,
● Compact.
    Stosowanie tych urządzeń jest wygodnym rozwiązaniem dla instalatorów klimatyzacji, inwestorów, projektantów jak i architektów. Klimakonwektory te pozwalają na swobodną aranżację pomieszczenia i dają duże możliwości współdziałania z nawiewnikami szczelinowymi. Dzięki montażowi urządzenia w strefie sufitu podwieszanego zostaje zredukowany poziom hałasu w pomieszczeniu. Rozwiązanie to podnosi komfort dla przebywających tam osób. Poziom mocy akustycznej redukują dodatkowo wentylatory o dużej średnicy wirnika. Wirnik standardowego wentylatora ma 130 mm średnicy, dużego natomiast 160 mm. Niski poziom głośności zapewniony jest również przez odpowiednio izolowany wyciąg i nawiew (rys. 3). Dostępne są dwa typy izolacji:
● 10 mm włókno szklane,
● 19 mm pianka PU.

arecki1   tagi: klimatyzacja, klimatyzator, woda lodowa

LIP

30

linkologia.pl spis.pl
 

 W ostatnich latach w Polsce zwiększa się popularność budownictwa szkieletowego tzw. kanadyjskiego. Razem z nią zdobywają również popularność urządzenia do ogrzewania powietrznego. Pomimo, że technologia szkieletowa ułatwia poprowadzenie sieci kanałów wentylacyjnych, urządzenia do ogrzewania nadmuchowego mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w tego typu budynkach. Są one zwłaszcza polecane tym inwestorom, którzy myślą o wykonaniu instalacji klimatyzacji. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o urządzeniu typu 58MVP produkcji firmy Carrier. 

   Powietrzny piec kondensacyjny opalany gazem o płynnie regulowanej wydajności serii 58MVP jest przeznaczony do ogrzewania domków jednorodzinnych, sklepów, pawilonów, hal itp. Posiada on zabudowany w sobie filtr powietrza, wymiennik (ciepła spaliny-powietrze), wentylator oraz układ sterowania. 
   Urządzenie wykorzystuje technologię ComfortHeatTM. Polega ona na wykorzystaniu dwustopniowego zaworu gazowego oraz wentylatorów powietrza obiegowego i spalin o płynnie regulowanej wydajności. Pozwala to na komfortowe ogrzewanie budynków przy niskim poziomie hałasu oraz wyjątkowo wysokiej sprawności energetycznej (Annual Fuel Utilization Efficiency - AFUE) dochodzącej do 96,6%. Układ sterujący jednostki wykorzystuje opatentowany algorytm sterowania autoadaptacyjnego, który między innymi na podstawie poprzednich przebiegów cyklu pracy optymalizuje pracę urządzenia, tak aby zapewnić maksymalnie długi czas pracy na najniższym biegu i wydłużenie cykli grzania. W zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz trybu pracy urządzenia zmieniana jest w sposób płynny prędkość obrotowa silnika wentylatora tak aby zminimalizować zużycie energii przy utrzymaniu niezbędnego przepływu powietrza. Dzięki temu urządzenie jest wyjątkowo ciche oraz zmniejszają się wahania temperatury powietrza w pomieszczeniu. Poprawia się także jakość powietrza w całym budynku. Technologia ComfortHeatpozwala również na zmniejszenie nawet o 80% zużycia energii elektrycznej potrzebnej do napędu wentylatora. 

arecki1   tagi: wentylacja, wentylator

LIP

10

linkologia.pl spis.pl
 

 Od wielu lat z powodzeniem realizowane są zintegrowane systemy klimatyzacji w oparciu o agregaty wody lodowej oraz klimakonwektory dla dużych obiektów (powyżej 200 pomieszczeń). Standarem jest wówczas system BMS, zaawansowane systemy sterowania oraz optymalizacji zużycia energii. Niestety w większości obiekty małej i średniej wielkości z klimakonwektorami nie posiadają zaawansowanego systemu sterowania oraz możliwości wpięcia do systemu BMS.       Najczęściej agregatem wody lodowej steruje sterownik mikroprocesorowy ze stałą nastawą dla temperatury wody bez komunikacji ze sterownikami w klimakonwektorach. W tym samym czasie sterowniki klimakonwektorów realizują swój program regulacji bez względu na jakiekolwiek okoliczności zewnętrzne (np. zmiany temperatury zewnętrznej, praca w tym samym pomieszczeniu innych klimakonwektorów, pora nocna, brak ludzi, awaria agregatu, itp.). Sterowniki klimakonwektorów nie posiadają również możliwości podpięcia do BMS oraz integracji w bardziej zaawansowane systemy sterowania. Między innymi brak przystępnych cenowo profesjonalnych zintegrowanych systemów klimatyzacji strefowej w oparciu o agregaty wody lodowej z klimakonwektorami przyczynił się do bardzo dużego wzrostu popularności systemów klimatyzacji VRF (z bezpośrednim odparowaniem oraz zmiennym przepływem freonu). Dziś można nawet zaobserwować tendencję wypierania przez systemy VRF mniejszych instalacji wodnych. Swoją popularność systemy VRF zawdzięczają m.in. dzięki: 
● większej oszczędności energii w stosunku do tradycyjnych systemów, 
● małej ilości jednostek zewnętrznych, 
● łatwej dostępności dzięki modułowej konstrukcji systemu,
● zintegrowaniu systemu sterowania.

arecki1   tagi: klimatyzacja, klimatyzator, sterowanie

CZE

18

linkologia.pl spis.pl
 

 Dynamiczny rozwój technologiczny współczesnego przemysłu przyczynia się do wzrostu wydajności produkcji, niestety towarzyszą temu również zjawiska pogorszenia warunków pracy. Większe moce szlifierek powodują wzrost zapylenia środowiska pracy- co wynika z intensywności ścierania. Zastosowanie nowoczesnej technologii drutów proszkowych do spajania powoduje drastyczny wzrost emisji pyłów spawalniczych. Przykładów tych można przytaczać bardzo dużo i praktycznie w każdej z gałęzi przemysłu. W związku z tym, niebanalną rolę w technologii produkcji odgrywają urządzenia służące do skutecznego odciągania powstających zanieczyszczeń, wentylacji i odciagów miejscowych

 Pracodawcy dostrzegają tę zależność i starają się zmniejszać szkodliwość warunków w oddziaływaniu na zdrowie pracowników.

     Mottem  firmy jest hasło "poprawiamy Twoje stanowisko Pracy" i jej działalność oraz oferta urządzeń pozwala na zminimalizowanie szkodliwych dla zdrowia pracowników efektów postępu technologicznego poprzez wentylację wyciągową.

 
Ma ponad 60-cio letnie doświadczenie w produkcji urządzeń i systemów filtrowentylacyjnych, a w ofercie firmy znajduje się pełen program produktów przeznaczonych do: skutecznego odciągnięcia zanieczyszczenia, przetransportowania do zespołu filtracyjnego i oczyszczania powietrza. Zadania takie, w zależności od warunków, realizowane są w dwóch technologiach, umownie podzielonych przez firmę na: niskie lub wysokie podciśnienie. W ofercie firmy znajdują się także akcesoria i elementy dodatkowego wyposażenia stanowisk pracy w ochronę przed hałasem, promieniowaniem UV lub rozprzestrzenianiem się pyłu. Systemy zabudowy mogą być stałe lub przestawne w postaci ekranów. 


arecki1   tagi: dygestoria, odciągi, wentylacja

Kalendarz

pn wt sr cz pt so nd
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311

Ksiega gości

Księga gości

Kategorie postow

Brak kategorii