Najnowsze wpisy, strona 2


lip 17 2013 przepływ
Komentarze (0)
wyraźnie napisałem " prawidłowo podłączony". A prawidłowe podłączenie "harfy to po przekątnej tak jak narysował to innej możliwości nie ma. Ciśnienie w tym przypadku nic nie ma do rzeczy a jedynie wielkość strumienia przepływu, ale i ta wielkość w żadnym przypadku nie powoduje różnicy oporów w różnych jego częściach a tylko różnice w uzysku energetycznym. Podstawowa sprawa to taka że w układzie wężownicy mamy ustalony na stałe przepływ co jak dla mnie nie jest idealne. Układ harfowy natomiast ma tą przewagę że znacząco zwiększamy sumaryczny przekrój rurek , co znacząco zmniejsza szybkość przepływu we wszystkich rurkach w porównaniu z układem wężownicy. Przecież płyn nie płynie tam jedną rurką z pełna prędkością a innymi nie , tylko rozkłada się jego przepływ na poszczególne rurki ;) Oczywiście zaraz znajdą się tacy co powiedzą że wcale tak nie jest, bo płyn może popłynąć 2 rurkami a pozostałymi nie! ALE TU WŁAŚNIE O TO NAWET CHODZI ! ! ! Wszyscy zapominają chyba że dochodzi do tego jeszcze grawitacja ! Przecież kolektory nie leżą idealnie płasko względem ziemi a są ustawione najczęściej pod odpowiednim kątem. Efekt jest taki że: Gdyby nagrzewała nam się tylko połowa kolektora to największy przepływ był by właśnie w tej części która była by najbardziej ogrzewana. W pozostałej części przepływ był by mały lub wcale by go nie było. Kiedy jednak ogrzewana jest cała powierzchnia kolektora , przepływ nadal sam nam się ustala. W pierwszej kolejności płyn popłynie najcieplejszą z rurek a w drugiej kolejnymi rurkami które miały chwilowy zastój i osiągnęły wyższą temperaturę od tych w których już nastąpił przepływ. Między absorberem kolektora a panelem jest jednak pewna różnica, chociaż by taka, że grzejnik do prawidłowej pracy możesz podłączyć po jednej stronie a kolektor nie, to nie są te same urządzenia. Popytaj instalatorów: czy któremu przyszło by do głowy podłączyć harfę po jednej stronie tak jak pokazuje to Vissman, popatrz na zdjęcia gotowych instalacji u mnie znajdziesz ich ponad setkę. W niektórych kolektorach próżniowych z u rurką (to też harfa)stosuje się połączenia po jednej stronie ale one mają dodatkową trzecią rurkę gdzie po jednej stronie zawraca się czynnik z powrotem dla wygody połączenia.
lip 17 2013 oprogramowanie
Komentarze (0)
Nie wiem czy aktualne , co by Pana interesowało do tego palmptopa mam takiego w częściach, uszkodzona taśma od ekranu i układy zasilające są tam dwa jeden od karty i jeden co zasila procesor. Ma jeszcze pytanie do pawka_pk czy miał Pan problem z ustawieniem falowników w centrali SCK-1v1-nw-1f mam ABB ASC401 i nie mogę skonfigurować ich.Czy potrzebny panel operatorski do poprawnej konfiguracji bo go nie mam. Wyskakuje błąd -Czujka p.poż.!FCW-0rpm , Zab.silnika went.naw! fcn-O-rpm, komunikacja fcn!fcw O-rpm. Dodam że wejście czujki jest zwarte mostkiem. W programie FCconfig falowników w pierwszym formularzu daje się sprawdzić i ustawić tylko FCW, FCN brak komunikacji.W formularzu 2 same błędy na FCN i FCW. Czy coś źle ustawiam. Na falownikach pali się tylko zielona dioda czyli brak błędu. Czyżby uszkodzona karta I/O. Rozumiem że wcześniej wszystko działało? Jeżeli tak to zacznij od sprawdzenia zasilania na płytę I/O. Odpowiada za to przetwornik 24VACnaDC Siwy obok trafa. Jak się schylisz, w skrajnych nieprawidłowościach z zasilaniem będzie się paliła lub ledwo żarzyła czerwona dioda w nim. Ten przetwornik lubi się psuć zmierz dla wszystkiego napięcie na wyjściu powinno być 24VDC jeżeli jest mniej to wymień przetwornik. Jeżeli zasilanie masz poprawne a wymienione przez ciebie elementy nadal sygnalizują alarm to masz uszkodzoną płytę I/O lub płytkę komunikacji między palmem a płytą I/O. Problem mz zasilaniem objawia się czujnikiem p.poż (mimo że jest zwarty) , komunikacją falowników itp. Posiadam wszelkie elementy sprawne do PDA lecz zawsze zachęcam do wymiany tej automatyki na nową. Falownik komunikuje się z PDA automatycznie można coś namieszać tylko przy użyciu panelu do tego falownika a ty go nie masz. Winą był przetwornik podawał 11.5V ,uszkodził się w nim kondensator 1000µ-35V. Po wymianie jest 23.8V. Ponowna konfiguracja falowników i centrala hula. Konfigurowanie falowników robić każdy z osobna odłączać przewody od falownika nie konfigurowanego. Ja miałem problem z falownikiem nawiewu był na porcie modbus 2 i wywiew też. W automacie falowniki nie dały się konfigurować wprowadzałem ręcznie. Mam jeszcze pytanie odnośnie nowszej wersji programu czy coś zmienia w pracy centrali czy opłaca się bawić z wgrywaniem i kupnem karty cf.
paź 29 2011 zawory w klimatyzacji
Komentarze (0)

  Zawór rozprężny sterowany jest poprzez moduł elektroniczny z algorytmem przystosowanym do sterownia silnikiem krokowym zaworu w zależności od wartości przegrzania mierzonej poprzez dwa czujniki zainstalowane na wyjściu z parownika klimatyzacji. Pierwszy z czujników mierzy ciśnienie w układzie, drugi natomiast temperaturę czynnika chłodniczego. Porównanie faktycznej temperatury z ekwiwalentem temperatury na podstawie ciśnienia daje wartość przegrzania. Wzrost przegrzania powoduje, że zawór jest otwierany aby je zmniejszyć i odwrotnie. Moduł elektroniczny może być samodzielnym sterownikiem  lub jako część sterownika klimatyzacji przystosowanego do kompleksowego sterowania np. komorą, regałem z dodatkową możliwością bezpośredniego podpięcia zaworu rozprężnego. Moduł elektroniczny posiada algorytm pracy typu PID opierający się tylko na pomiarze wartości przegrzania. Algorytm sterowania zaworem sprawuje jednocześnie funkcje zabezpieczające w następujących sytuacjach:

niskie przegrzanie, 
wysokie ciśnienie skraplania lub parowania, 
niskie ciśnienie parowania. 

  Zawór TBV-CM, wraz z siłownikiem proporcjonalnym takim jak TSE-M, pomaga utrzymać stabilny przepływ w obwodzie odbiornika, a przez to w całym systemie, gwarantując zaprojektowane parametry pracy. Dzięki temu jesteśmy w stanie otrzymać system o maksymalnej stabilności pracy odbiorników zamontowanych w dający ostatecznie użytkownikom odpowiedni klimat w pomieszczeniach.

     Zawór TSE-M umożliwia:
modulowaną regulację klimatyzacji,
wysoką jakość regulacji razem z siłownikiem TA TSE-M,
funkcje regulacji, równoważenia, pomiaru i odcięcia,
bezstopniową wstępną nastawę z czytelnym wskaźnikiem,
posiada mocną nasadkę ochronną używaną także do zamknięcia zaworu,
korpus zaworu wykonany z odpornego na korozję stopu AMETAL®,
dwie wersje DN 15
– LF Kv 0.05-0.4 (niski przepływ)
– NF Kv 0.2-1.0 (normalny przepływ)
jedna wersja DN 20
– NF Kv 0.4-2.1 (normalny przepływ)

Z algorytmem kontroli przegrzania typu PID, generowanym przez platformę sterowników przegrzania, parownik układu chłodniczego lub klimatyzacji jest optymalnie wykorzystywany ponieważ obniżona jest średnia temperatura przegrzania z kilkunastu do ok. sześciu K, co zwiększa efektywność układu w porównaniu z mechanicznym zaworem rozprężnym. Wysoka modulacja i dostosowanie wydajności do warunków otoczenia np. praca przy dużo niższym ciśnieniu skraplania w stosunku do zaworów mechanicznych pozwala wydatnie zwiększyć COP. Możliwe jest obniżenie ciśnienia skraplania nawet do 10 bar, a w konsekwencji redukcję poboru mocy odpowiednio do temperatury zewnętrznej (w czasie nocy lub podczas jesieni, a także miesięcy zimowych).

 Charakterystyka hydrauliczna pozwala na zastosowanie TBV-CM do praktycznie każdego rodzaju odbiornika. Zawór ten dzięki swoim małym wymiarom bardzo dobrze pasuje wszędzie tam, gdzie może zabraknąć miejsca do montażu – czy to w przestrzeni sufitu podwieszonego lub obudowie klimakonwektora, belki chłodzącej, czy innych odbiorników klimatyzacji.  Dostosowanie wydajności to możliwa znacznie większa wydajność układu przy wysokich odparowaniach. Pozwala to na znacznie szybsze osiągnięcie żądanych parametrów układu. 

paź 04 2011 system VAV
Komentarze (0)

   Jest to rozwiązanie umożliwiające zoptymalizowanie zużycia energii w systemachwentylacji i klimatyzacji ze zmiennym oraz ze stałym przepływem objętościowym przeznaczonych do wentylacji pomieszczeń.

     Głównymi czynnikami decydującymi o energii zużywanej przez wentylatory jest przepływ objętościowy oraz jego przesyłanie. W przypadku sterowanych ciśnieniem systemów konwencjonalnych, ciśnienie nawiewu dobiera się w taki sposób, aby podczas pracy przy pełnym obciążeniu umożliwić dostarczenie wystarczającej ilości powietrza do najniekorzystniej położonego regulatora wentylacji VAV.  
    Pozostałe regulatory VAV, do których jest dostarczana nadmierna ilość powietrza, muszą eliminować nadmiar energii, tzn. nadciśnienie poprzez zamykanie przepustnic. Urządzenia te często pracują w najbardziej niekorzystnych warunkach - ze względu na charakterystykę sterowania, poziom hałasu oraz straty ciśnienia.


  

    Największe straty energii występują przy częściowym obciążeniu, które często występuje podczas większości czasu pracy systemu VAV. Regulowanie prędkości wentylatora: nominalna objętość (wymagana przestrzeń), rzeczywista objętość oraz położenie przepustnicy są rejestrowane za pośrednictwem szyny MP, analizowane przez regulator wedajności, który na tej podstawie ustala nastawę przetwornicy częstotliwości.
     W rezultacie system pracuje przy parametrach roboczych optymalnych ze względu na zużycie energii, poziom hałasu oraz charakterystykę sterowania wentylacji. Potencjalnie największe oszczędności energii można uzyskać podczas pracy przy częściowym obciążeniu (jest to znaczna część czasu pracy regulatora). Dzięki opisanej metodzie, opartej na szynie , można uzyskać do 50% oszczędności energii w porównaniu do systemów konwencjonalnych, w których prędkość wentylatorów jest sterowana na podstawie ciśnienia w kanałach powietrznych.
sie 24 2011 fancoile
Komentarze (0)

 Firma Carrier posiada w swojej ofercie wiele interesujących modeli klimakonwektorów m.in.: kasetonowe, ścienne, konsole a także urządzenia montowane w przestrzeni sufitu podwieszanego. Wśród tych urządzeń klimatyzacyjnych na szczególną uwagę zasługuje klimakonwektor kanałowy 42EM. 

 Charakterystyka
    ATMOSPHERA 42EM (rys. 1) jest klimakonwektorem kanałowym, przeznaczonym do montażu w przestrzeni stropu podwieszanego. Charakteryzuje się elastycznością konfiguracji, niskim poziomem hałasu oraz kompaktową konstrukcją.
    Urządzenie dostępne jest w dwóch konfiguracjach (rys. 2):
Modular,
Compact.
    Stosowanie tych urządzeń jest wygodnym rozwiązaniem dla instalatorów klimatyzacji, inwestorów, projektantów jak i architektów. Klimakonwektory te pozwalają na swobodną aranżację pomieszczenia i dają duże możliwości współdziałania z nawiewnikami szczelinowymi. Dzięki montażowi urządzenia w strefie sufitu podwieszanego zostaje zredukowany poziom hałasu w pomieszczeniu. Rozwiązanie to podnosi komfort dla przebywających tam osób. Poziom mocy akustycznej redukują dodatkowo wentylatory o dużej średnicy wirnika. Wirnik standardowego wentylatora ma 130 mm średnicy, dużego natomiast 160 mm. Niski poziom głośności zapewniony jest również przez odpowiednio izolowany wyciąg i nawiew (rys. 3). Dostępne są dwa typy izolacji:
10 mm włókno szklane,
19 mm pianka PU.