Archiwum lipiec 2011


lip 30 2011 pompy ciepła
Komentarze (0)

 W ostatnich latach w Polsce zwiększa się popularność budownictwa szkieletowego tzw. kanadyjskiego. Razem z nią zdobywają również popularność urządzenia do ogrzewania powietrznego. Pomimo, że technologia szkieletowa ułatwia poprowadzenie sieci kanałów wentylacyjnych, urządzenia do ogrzewania nadmuchowego mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w tego typu budynkach. Są one zwłaszcza polecane tym inwestorom, którzy myślą o wykonaniu instalacji klimatyzacji. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o urządzeniu typu 58MVP produkcji firmy Carrier. 

   Powietrzny piec kondensacyjny opalany gazem o płynnie regulowanej wydajności serii 58MVP jest przeznaczony do ogrzewania domków jednorodzinnych, sklepów, pawilonów, hal itp. Posiada on zabudowany w sobie filtr powietrza, wymiennik (ciepła spaliny-powietrze), wentylator oraz układ sterowania. 
   Urządzenie wykorzystuje technologię ComfortHeatTM. Polega ona na wykorzystaniu dwustopniowego zaworu gazowego oraz wentylatorów powietrza obiegowego i spalin o płynnie regulowanej wydajności. Pozwala to na komfortowe ogrzewanie budynków przy niskim poziomie hałasu oraz wyjątkowo wysokiej sprawności energetycznej (Annual Fuel Utilization Efficiency - AFUE) dochodzącej do 96,6%. Układ sterujący jednostki wykorzystuje opatentowany algorytm sterowania autoadaptacyjnego, który między innymi na podstawie poprzednich przebiegów cyklu pracy optymalizuje pracę urządzenia, tak aby zapewnić maksymalnie długi czas pracy na najniższym biegu i wydłużenie cykli grzania. W zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz trybu pracy urządzenia zmieniana jest w sposób płynny prędkość obrotowa silnika wentylatora tak aby zminimalizować zużycie energii przy utrzymaniu niezbędnego przepływu powietrza. Dzięki temu urządzenie jest wyjątkowo ciche oraz zmniejszają się wahania temperatury powietrza w pomieszczeniu. Poprawia się także jakość powietrza w całym budynku. Technologia ComfortHeatpozwala również na zmniejszenie nawet o 80% zużycia energii elektrycznej potrzebnej do napędu wentylatora. 

lip 10 2011 sterowanie klimatyzacją
Komentarze (0)

 Od wielu lat z powodzeniem realizowane są zintegrowane systemy klimatyzacji w oparciu o agregaty wody lodowej oraz klimakonwektory dla dużych obiektów (powyżej 200 pomieszczeń). Standarem jest wówczas system BMS, zaawansowane systemy sterowania oraz optymalizacji zużycia energii. Niestety w większości obiekty małej i średniej wielkości z klimakonwektorami nie posiadają zaawansowanego systemu sterowania oraz możliwości wpięcia do systemu BMS.  



     Najczęściej agregatem wody lodowej steruje sterownik mikroprocesorowy ze stałą nastawą dla temperatury wody bez komunikacji ze sterownikami w klimakonwektorach. W tym samym czasie sterowniki klimakonwektorów realizują swój program regulacji bez względu na jakiekolwiek okoliczności zewnętrzne (np. zmiany temperatury zewnętrznej, praca w tym samym pomieszczeniu innych klimakonwektorów, pora nocna, brak ludzi, awaria agregatu, itp.). Sterowniki klimakonwektorów nie posiadają również możliwości podpięcia do BMS oraz integracji w bardziej zaawansowane systemy sterowania. Między innymi brak przystępnych cenowo profesjonalnych zintegrowanych systemów klimatyzacji strefowej w oparciu o agregaty wody lodowej z klimakonwektorami przyczynił się do bardzo dużego wzrostu popularności systemów klimatyzacji VRF (z bezpośrednim odparowaniem oraz zmiennym przepływem freonu). Dziś można nawet zaobserwować tendencję wypierania przez systemy VRF mniejszych instalacji wodnych. Swoją popularność systemy VRF zawdzięczają m.in. dzięki: 
większej oszczędności energii w stosunku do tradycyjnych systemów, 
małej ilości jednostek zewnętrznych, 
łatwej dostępności dzięki modułowej konstrukcji systemu,
zintegrowaniu systemu sterowania.